• Dolar Alış / Satış: 3.879 / 3.886
  • Euro Alış / Satış: 4.576 / 4.584
  • ISTANBUL:
  • Güneş:
  • Öğle:
  • İkindi:
  • Akşam:
  • Yatsı:
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Kadir Albayrak: Yapılanmamız tamam sıra büyük projelerde

12 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
267 defa okundu.
AW056414

Giray Duda

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, ‘Deri Sanayi’ dergisinin sorularını yanıtladı. Büyükşehir Belediyesi’ni sıfırdan kısa sürede kurduklarını belirten Başkan Albayrak, “100 günden kısa bir sürede yapılanmamızı tamamladık. Ve oldukça titiz davrandık. TESKİ’yi kurduk. Atık su arıtma tesisiyle ilgili temel atma aşamasına geldik. Çöp depolama alanları ve katı atıkların imhası ile ilgili de Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’mızın önemli çalışmaları var” dedi.

– Bütünşehir Yasası ile büyük bir sorumluluk üstlendiniz. Bir turizm, kültür, tarım ve özellikle sanayi kenti olan Tekirdağ’da, Büyükşehir Belediyesi’nin tüm il çapına hizmet verebilmesini amaçlayan organizasyon faaliyetleri tamamlandı mı?

– Göreve geldiğimde, 8 Nisan 2014 tarihinde mazbatamı alıp koltuğa oturduğumda talimat verebileceğim hiç kimse yoktu. Hemen işe koyulduk ve yeni büyükşehir olan iller arasında yapılanmasını en hızlı şekilde tamamlayan büyükşehir olmanın gurur ve mutluluğunu yaşadık. Bugün geldiğimiz noktada genel sekreteri atanmış, teftiş kurulu başkanı atanmış, 1. Hukuk Müşaviri atanmış, 17 daire başkanlığından 15’i atanmış, 70 şube müdürlüğünden 65 tanesi atanmış ve her kademesi ile çalışmaya başlamış bir büyükşehir var. TESKİ’yi (Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi) kurduk ki ilimizin büyük önem taşıyan ve önemli projelere imza atacak olan bir kurumumuz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Şarköy’ün Terzi Köyü’nden Saray’ın Sefaalan köyüne kadar 11 İlçe, 362 mahalle, 874 bin 475 nüfus ve 6 bin 313 kilometrekare alanda hizmet veriyoruz. Hizmet alanımız gerçekten çok büyük. Ama biz hazırız. Tekirdağ için hep birlikte çalışacağız. Büyükşehirin hizmet kervanını Tekirdağ’ın tüm mahallelerine götüreceğiz.

kadiralbayrakmakam 

100 GÜNDEN KISA BİR SÜREDE KURULUŞU TAMAMLADIK

–  Büyükşehiri yeniden kurarken ne gibi zorluklarla, sorunlarla karşılaştınız?

– Bir şeyi sıfırdan kurmak, yeni baştan oluşturmak gerçekten çok zordur. Tekirdağ’da ilk defa büyükşehir olan bir il ve ben de Tekirdağ’ın ilk ve kurucu Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Büyükşehir Yasası çıktıktan sonra seçimlere kadar 15 aylık bir süre vardı. Bu süre içerisinde birçok şey yapılabilirdi ama maalesef hiçbir şey yapılmadı. Büyükşehir’in yapılanmasını sağlamak ve tüm birimleri ile yeni bir büyükşehir sistemi oluşturmak gerçekten çok zordu ve bizim bu anlamda fazla zamanımızda yoktu. Ben seçimlerden sonra halkımızdan 100 günlük süre istedim büyükşehir yapısını oluşturmak ve sistemi işler hale getirmek için. Ve 100 günden kısa bir sürede yapılanmamızı tamamladık. Ve oldukça titiz davrandık. Bir gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklerseniz diğerleri de yanlış gider. O nedenle titiz çalışmalar sonucunda ekibimizi kurduk.

 

– Büyükşehir olmak size ne gibi sorumluluklar yükledi? Avantaj ve dezavantajlarını belirtir misiniz?

– Öncelikle hizmet alanımız çok geniş. 11 ilçe, 23 belde (mahalle), 257 köy (mahalle), 82 mahalle (ilçelerde), 874 bin 475 nüfus ve 6 bin 313 kilometrekare alanda hizmet veriyoruz. Vatandaşlarımız, artık bir büyükşehir olan Tekirdağ’da bizden büyük hizmetler bekliyor. Bize duyduğu güvenle bu göreve getiren vatandaşlarımızın mutluluğunu sağlamaktan daha büyük bir sorumluluk olabilir mi? Ancak biz bütün zorlukları bilerek, bütün sorumlulukları alarak bu göreve talip olduk ve halkımızın teveccühü ile göreve layık görüldük. Yapacağımız hizmetlerle hem halkımızın teveccühüne layık olacağız hem de Tekirdağ’ı hak ettiği seviyeye getireceğiz.

kadiralbayrakbulentduman1 

– Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’le yaptığımız görüşmede, (Deri Sanayi Dergisi, Kasım 2014, Sayı: 5) “Daha sağlıklı toprak, daha sağlıklı su, daha sağlıklı çevre oluşturmak ve yaşanabilir kentlerden büyükşehir belediyesi sorumludur. Mart 2014 seçimlerinden bu yana Büyükşehir’den proje bekliyoruz” demişti. Çöp depolama alanları ve tesislerini, Belediye Atık su Arıtma tesisini, katı atıkların imhası projelerini, sizin hazırlayacağınızı belirtmişti. Bu açıklamalar hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

 

– Bizim vizyonumuz aynen şu şekilde; “Güçlü sanayisi, Tarım ve Hayvancılığı, Lojistik Yatırımları, Turizmi ve Üniversitesiyle, ‘Çevreye Duyarlı’, tüm ilçeleriyle birlikte kentleşmesini tamamlamış, Yaşanabilir ve Mutlu bir TEKİRDAĞ.” Dikkat ederseniz vizyonumuzda bu açıklamaların hepsi var. Ve 5 yıllık görev süremizin sonunda biz vizyonumuzu hayata geçireceğiz. Atık su arıtma tesisiyle ilgili temel atma aşamasına geldik. 2015 yılı başında Atık Su Arıtma Tesisimizin temelini atmayı hedefliyoruz. Çöp depolama alanları ve katı atıkların imhası ile ilgili de Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’mızın önemli çalışmaları var. Demirli’de bulunan katı atık depolama alanını revizyondan geçirerek daha geniş alanda daha modern şekilde çalışmasını sağlayacağız.

albayrakmarmara 

E-5’E ÇIKIŞ İÇİN İMAR PLANI DEĞİŞİKLİĞİ GEREKİYOR

– Çorlu Deri OSB yönetimini ziyaret ederek görüşmelerde bulunmuştunuz. Burada dile getirilen, OSB’den E-5’e direkt yol bağlantısı talebi konusunda herhangi bir çalışmanız var mı?

– Öncelikle bu talep ile ilgili Çorlu Deri OSB yönetimi kendi içerisinde bir imar plan değişikliği yapması gerekiyor. 2. Aşamada Ergene Belediyesi’nin kendi yetki alanına giren yolun yapılacağı yerle ilgili bir imar plan değişikliği yapması ve meclisinde onaylaması gerekiyor. Son aşamada da bu imar plan değişikliklerinin Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde onaylanması gerekiyor. Onay aşamalarının tamamlanması ile birlikte talep edilen yol ile ilgili Fen İşleri Daire Başkanlığı’mız gerekli çalışmaları yapacaktır.

 

ERGENE EYLEM PLANI YETERLİ DEĞİL

– Ergene Havzası Koruma Eylem Planı faaliyetlerini değerlendirir misiniz?

– Tabi Ergene artık sadece Tekirdağ’ın ve Trakya’nın değil ülkemizin gündeminde. Bakanlığın bu konuda bazı çalışmaları var. Bir eylem planı hazırlandı. Bunun çerçevesinde bazı çalışmalar yapıldı ama yeterli olmadığını gördük. Biz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak çevre duyarlılığını sağlayacağız demiştik. Ergene Nehri’nin ıslahı konusunda kararlılıkla mücadele edeceğiz. Ergene’nin Islahı Projesi yakından takip edilecek, Büyükşehir’in üzerine düşen her görev eksiksiz ve ivedilikle yerine getirilecektir. Konu ile ilgili ayrıca tüm kurumlarla da işbirliği içerisindeyiz.

VERGİLERİNİZİ TEKİRDAĞ’A ÖDEYİN

– Türkiye’nin sayılı sanayi kentlerinden birisi olan Tekirdağ sanayisinin sizin için önemini belirtir misiniz?

 

– Evet sizin de belirttiğiniz gibi Tekirdağ her şeyden önce bir sanayi kenti. Sanayi alanında ülkemizde önemli bir yere ve konuma sahibiz. Bu yadsınamaz bir gerçek. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, bu şehir için üreten, elini taşın altına koyarak katkı sağlamaya gayret gösteren, istihdam sağlayan sanayi sektörü tabi ki bizim için çok önemli. Sadece bizim için değil Tekirdağ için, ilimizin kalkınması için çok önemli. Bunun aksini söylemek mümkün değil. Ancak tabi işin bir de diğer boyutu var. Tekirdağ’daki sanayi kuruluşlarının büyük bir bölümünün merkezi İstanbul. Dolayısıyla, Tekirdağ’da üreten, Tekirdağ’ın imkanlarını kullanan sanayi kuruluşlarımız vergilerini İstanbul’a ödüyorlar. Daha önce de birçok kez dile getirildiği gibi sanayi kuruluşlarımızın vergilerini İstanbul’a değil de Tekirdağ’a ödemeleri, Tekirdağ’ın değerine değer katacaktır diye düşünüyor ve bu konuda tüm sanayicilerimizden gerekli çalışmaları yapmalarını bekliyoruz.

 

TEKİRDAĞ’A ARTI DEĞER KATACAKSA SANAYİ ODASI KURULSUN

– Tekirdağlı sanayiciler, Tekirdağ Sanayi Odası kurmak için girişimler başlattılar. Tekirdağ Sanayi Odası’nın kurulması taleplerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu tür konular ortak akılla birlikte, tüm paydaşların katılımı, değerlendirilmesiyle sonuca varılması gereken konular diye düşünüyorum. Tekirdağ il genelinde biri merkezde diğerleri Çorlu, Çerkezköy, Malkara, Hayrabolu’da olmak üzere beş Ticaret ve Sanayi Odası mevcut. Bunların dışında bir sanayi odası kurulması ilimize neler katar? Eksileri-artıları neler olur? Bunların iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Bu konuda benim olur ya da olmaz diye bir düşünce belirtmem çok doğru olmaz. Ama şunu da belirtmek gerekirse ortada bir talep varsa bu ihtiyaçtan doğmuştur. Bu konuda göz önünde bulundurularak enine boyuna tartışılması ve değerlendirilmesi gerekiyor. Biz Tekirdağ’a artı bir değer katacak her işin arkasında oluruz elimizden gelen desteği de veririz. Konu ne olursa olsun bizim için kıstas Tekirdağ’ın kazanımları olacaktır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN