• Dolar Alış / Satış: 3.787 / 3.794
  • Euro Alış / Satış: 4.637 / 4.645
  • Vakitler Güncelleniyor..
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Dünya Bankası büyüme tahminini neden düşürdü?

2 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
267 defa okundu.

Dünya Bankası’nın Türkiye Düzenli Ekonomi Notu’nda Türkiye’nin kuvvetli toparlanmayı engelleyen güçlükler ile karşı karşıya olduğu belirtilerek, 2017 yılında net ihracatın ve kamu harcamalarının sürüklediği yüzde 2.7 büyüme öngörüldü.

Türkiye ekonomisinde 2017 yılında ihracatın desteğiyle büyümede toparlanma bekleyen kurum, 2016 için büyüme tahmini ise yüzde 2.1 olarak açıkladı.

Dünya Bankası, 11 Ocak’ta yayımlanan “Küresel Ekonomik Beklentiler” (GEP) raporunun Ocak 2017 sayısında Türkiye’nin 2017’de yüzde 3, 2018’de yüzde 3,5 ve 2019’da yüzde 3,7 büyüyeceği tahmininde bulunmuştu. Kuruluş, Türkiye ekonomisinin 2016’da yüzde 2,5 genişlediğini öngörmüştü.

AB’de güçlenen büyümenin ihracatın artmasına yardımcı olurken, cansız özel talep ithalat artışını sınırlamasının beklendiği raporda, “Güvenlik endişeleri Rusya ile iyileşen ilişkilere rağmen hem Avrupa hem de Rusya’dan turist ziyaretlerini sınırlamaya devam edebilir. TL’deki değer kaybı tüketici fiyatlarına daha fazla yansıyabilir ve hane halklarının satın alma güçlerini erozyona uğratabilir” denildi.

TL’deki hızlı değer kaybı ve bunun enflasyon üzerindeki olası etkilerinin Merkez Bankası’nı faiz oranlarını yükseltmeye zorladığı belirtilen raporda, anlamlı bir faiz artışının TCMB’ye duyulan güveni artırarak kurdaki değer kaybı eğilimini durdurabileceği ve fiyat istikrarı ile finansal istikrarı koruyabileceği ifade edildi.

Bankacılık sektörünün borç yenileme oranının Haziran’dan bu yana düştüğü belirtilen raporda, 12 aylık bankacılık sektörü borç yenileme oranı yüzde 187 iken yabancı bankaların Türk bankaların kredi verme konusunda daha temkinli davranmaya başlaması be Türk bankaların dış finansman talebinin azalması ile birlikte Kasım itibariyle yüzde 111’e düştüğüne dikkat çekildi.

Raporda, “Bankalar verdikleri kredilerde yurtdışından temin ettikleri finansmana ağır bir şekilde bağımlı olduğu için bu eğilimin devam etmesi yurtiçi piyasada kredi artışının yavaşlama anlamına gelebilir” denildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN